Mindazok a tulajdonságok, adottságok, amelyet a születendő gyermek a szülőktől génállományán keresztül örököl, illetve amelyek a méhen belüli fejlődés alatt kialakulnak. Elsajátítása kisgyermekkortól kezdve folyamatos, pl. Egészségi készség Az egészségi készségek az egészségi követelményeket biztosító tevékenységek, amelyek magas fokú begyakorlottságot tesznek lehetővé. Egészséget károsító tényezők A kínai gyógyászatban a Wei Qi (védő energia) hasonló a nyugati felfogás szerint az immunrendszerhez. Ha az elég erős, akkor nem tud behatolni a kórokozó a szervezetünkbe.
A bizonyítékokon alapuló táplálkozástudományi ismereteit a táplálkozással összefüggő betegségek megelőzésére, a már kialakult, és az egészséget károsító tényezők enyhítésére, az egészséges táplálkozási szokások kialakítására-egyénre szabottan használja. Elsődleges prevenció: az egészséget támogató életmód gyakorlása, a környezeti károsító tényezők kiiktatására irányuló tevékenységek. A korán elkezdett egészséget veszélyeztető életmód még fokozottabban fejti ki károsító hatását az éretlenebb szervezetre, idegrendszerre. Az egészséges fejlődést károsító tényezők nem egyszerűen az egyén fejlődésére gyakorolnak hatást, hanem befolyásolják a környezetnek a további fejlődésre gyakorolt hatását.
Ebben fog segíteni ez a könyv. A megszerzett tudás és életmóddal kapcsolatos készsé-gek hozzásegítenek ahhoz, hogy átgondoltan, lépésről lé-pésre hozd meg a legfontosabb döntéseket. Egészséges életmódot és biztonságos életvezetési módszert tanulhatsz belőle. Például a hiperérzékeny bőr, védelmi rendszerének károsodása miatt hajlamosabb az irritációra, mint a jól kiegyensúlyozott bőr.
Vannak tényezők , melyeket nem tudunk befolyásolni, de sok másikat igen. A gondos bőrápolás megvédheti a bőrt, mely így hosszabb ideig megőrizheti fiatalos megjelenését. A mentális egészség vonatkozásában bizonyos, hogy azok a tényezők , amik negatívan hatnak a fizikai állapotra, a mentális egészséget is károsan befolyásolják. A bélflóra egészségét károsító tényezők közül sokaknak bizonyos gyógyszerek, főként az antibiotikumok jutnak az eszébe, ám a legtöbb élvezeti szer, az adalékanyagok, sőt a stressz is negatívan hatnak rá.
A lista azonban ezzel még korántsem teljes. A munkahelyi egészség védelme a munkavállalók legmagasabb fokú testi, lelki és szociális jól-létének előmozdítását és fenntartását jelenti. Ennek eredményeként a tömegkommunikáció, csupán az anyagi hasznot szem előtt tartva, kóros viselkedésformákat közvetít, és így szisztematikusan romboló hatást gyakorol az egészségre.
A valódi mozgatórugók és az egészséget veszélyeztető tényezők feltárása társadalmi összefogást igényel. A lelki egészség fogalma, jelentősége, a mentális egészséget károsító ill. A mentálhigiéné fogalma, interdiszciplináris jellege, a mentálhigiénés szemlélet jellemzői, kialakulása.
Az egészséget kockáztató magatartások Az egészségre veszélyes, azt károsító kockázati vagy rizikó magatartások, ilyen például a dohányzás, az alkohol- és a drogfogyasztás, a túlhajszoltság, az állandó rohanás, a rendszertelenség a pihenésben, az étkezésben, a mozgásszegény életforma stb. Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) az egészséget a következőképpen definiálta: „Az egészség a teljes testi, lelki és szociális jólét állapota, és nem csupán a betegség hiánya”. A fogyatékosság nem zárja ki az egészséget.
Kidolgozni az egészséget nem károsító munkahelyi higiénés határértékeket. Kidolgozni, alkalmazni a munkakörnyezeti kóroki tényezők kimutatásának módszereit, a munkakörnyezeti monitorozás rendszerét. Közreműködik a biztonságos és egészséges munkakörnyezet kialakításában, a vegyi, fizikai, sugárzó vagy biológiai anyagok, ergonomiai tényezők okozta egészségkárosodások megelőzésében, felismerésében, értékelésében és kezelésében. E rendelet hatálybalépése előtt megállapított egészségi veszélyességi pótlékot az 5. Azok az intézkedések, melyek az egészséget mindenki számára egyenlő mértékben, igazságosabban teszik elérhetővé, arra ösztönzik az embereket, hogy elérjék a számukra aktuális potenciált, így optimalizálva a gazdasági termelékenységet.
A női egészséget veszélyeztető tényezők részei a mindennapi életünknek. Sajnos egyre több nőtársam kerül olyan helyzetbe, amiben magam is voltam éves koromig. Az egészséget befolyásoló tényezőket két nagy csoportra oszthatjuk az egyik a külső, másik a belső tényezők.
A külső tényezők közül megemlítendő a természeti környezet melyben az éghajlatnak és a levegőnek van szerepe, a társadalmi környezet ide tartozik az élet - és a munkakörülmények. Orvosi vélemények a károsító tényezőkről – harc az öregedés ellen. Vegyünk erőt magunkon, ne halogassuk az egészséges életmódra való áttérést – de mindenekelőtt: sutba a csüggedéssel, és kezdjünk el végre élni!
A veszély azonban ebben az esetben kicsi, mert a kioldódó mennyiség nem jelentős. A károsító hatásáról szóló vita hasonló az amalgámtömésekből kioldódó higannyal kapcsolatos polémiával, az egyéb források ebben az esetben is jelentősebb bevitelt okoznak, mint ameny-nyi a tömésekből szabadul fel. Céljaink megvalósításához kérjük segítségüket, véleményüket, javaslataikat és adományaikat!
Sok olyan készséget (például céltudatosság, tervezés) feltételez, amely nehezen várható el a pillanatnyi előnyöket szem előtt tartó kamaszoktól. Passzív dohányzás esetében is ugyanúgy jelentkeznek a fenti károsító hatások. Sőt a mellékfüst több rákkeltő anyagot tartalmaz, mint a főfüst. Tehát soha ne felejtsük el, hogy ha valaki, pl.
A természeti (levegő, víz, talaj), az épített (település, lakás) és a munkakörnyezet (fizikai tényezők ) egészségre gyakorolt hatása. Bereczki Edit A munkahelyi üzembejárás célja, jelentősége, tartalma Foglalkozás-egészségügyi Fórum A munkaegészségügy aktuális kérdései Budapest, szeptember 22. Ez a baktérium a gyomornyálkahártyán él.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.