Noha az egyszerű bordatörés nagyon fájdalmas lehet, nem valószínű, hogy komoly orvosi problémát okoz, és többnyire minden beavatkozás nélkül néhány hét alatt meggyógyul. Ha azonban a törött borda átlyukasztja a tüdőt, életveszélyes légmellet okozhat. A csonttörés előfordulása a világ minden táján nagy változékonyságot mutat. Kétségtelenül gyakrabban fordul elő a csontritkulás kísérőjelenségeként, amikor kisebb erőbehatásra is a csontok súlyos sérülése következhet be, illetve év felett, amikor az esetleges kísérőbetegségekhez jelentős mértékben hozzájárulnak az egyensúlyi zavarok és a reflexidő.
A törés , a csont teljes átépülését követően tekinthető gyógyultnak. Ez bizonyos csontok esetében 6-hét alatt lezajlik, ugyanakkor darabos törések, továbbá főleg sípcsont-, combcsont esetében fokozott, aktív csontátépülés mutatható ki a törést követően akár fél-év múlva is. Boka törés után mennyi idő a teljes gyógyulás?
Nem kellett műteni, nap fekvő gipsz után, most már a járó gipszet viselem. A rándulás gyógyulási ideje a sérülés mértékétől függ: a bokaszalagok enyhe húzódása pár hét pihentetés, jegelés és fáslizás után magától gyógyul, míg teljes vagy részleges bokaszalag szakadás vagy bokaficam esetén hosszabb idejű kényszerpihenőre, bokarögzítő eszköz viselésére és műtéti beavatkozásra. A részleges vagy teljes szalagszakadás gyógyulási ideje viszont több hónap is lehet: a sérülés súlyosságától függően a bokarögzítő viselése után a meggyengült izmokat és ízületeket megerősítő, szakszerű gyógytornára is szükség van ahhoz, hogy a gyógyulás teljes legyen. Milyen tünetei vannak a bordarepedésnek, mit lehet róla tudni sos?
A lányom lesett az asztalról amikor díszítette a lakást. Azóta mozogni se bír, szinte csak fekszik és nagyon fáj neki a bordája mindkét oldalt. Nagyon fontos nem csak a gyógyulás ideje alatt , a mindennapok során is. A közelmúltban a magyar orvostársadalom tízszeresére emelte az addig ajánlott napi beviteli értékét.
Mivel a borda a csontok között az egyik leggyengébb, előfordul, hogy egy kemény ütés hatására - közlekedési balesetben, vagy akár sportolás közben - eltörik. Mivel ilyenkor a környéki szövetek és az erek is megsérülhetnek, kisebb belső vérzések keletkezhetnek, amelyek az agyban fájdalomként jelentkeznek. Mivel tudnám a lehető leginkább meggyorsítani a bordatörés utáni gyógyulást, valamint enyhíteni a fájdalmakat? Tegnap eltörtem három bordámat jobb oldalon, 8-9-10. Erre a kérdésre természetesen nincs pontos válasz, mert a csontok gyógyulása az eltört csonttól és a törés súlyosságától is függ.
Azt is lehet tudni, hogy fiatal korban gyorsabban gyógyulnak a csontok is. A felkar-, lábszár- és a combcsont törése után marad fent legtovább a rögzítés, akár hétig is. Hamarosan forgalomba kerülhet egy olyan beinjekciózható ragasztó, amellyel csuklótörés esetén a gipszkötés viselési ideje a korábbi hat-nyolc hétről két hétre csökkenthető. Ezt az anyagot a törött csontdarabok közé kell beinjekciózni: ott két percen belül szilárdulni kez és segít a törés stabilizálásában.
A teljes és tökéletes gyógyulás érdekében ajánlott felkeresni egy kézsebész specialistát, mert ha az ujj ferdesége egy rossz helyzetben gyógyult törés következménye, akkor mielőbb – a törés szétbontásával és újraegyesítésével járó – korrekciós műtétre van szükség, tette hozzá a szakember. Teljes repozíció (ideiglenes) konzervatív kezelés esetén nem jön szóba, ugyanis a törés repozíciójához szükséges anesztézia biztosítása esetén az operatív törésrögzítés elvégezhető, ehelyett tengelykorrekció, a rotációs dislocatio korrigálása, a végtagrövidülés kiegyenlítése és a fájdalommentes nyugalomba. Az elszakadt szalagok műtéti ellátására sportolók és hivatásos táncosok esetén van szükség. A legtöbb betegnél elegendő a gipszrögzítés hétre, majd bokarögzítő viselhető, és el lehet kezdeni a tornát.
A gyógyulás ideje általában hét, mire a beteg fokozatosan visszatérhet szokott életmódjához. Ha viszont tenyérre esel és eltörik a sajkacsontod (os naviculare), a gyógyulási is hét (mivel ennek a csontnak a vérellátása gyér). Hogy ne csak a műtéteket méltassuk, megemlítek – a teljesség igénye nélkül- pár gipszmentes konzervatív kezelési módot is.
Ezek a technikák kellő rögzítést biztosítanak a törés gyógyulásához és kellő mozgásszabadságot ahhoz, hogy az ízületek ne „merevedjenek” el a gyógyulás ideje alatt. Amikor Ted Crawford rájön, hogy a fiatal felesége megcsalja, tökéletes gyilkossági tervet eszel ki. A sajkacsont törés több szempontból is aljas dolog.
Egyrészt mert közvetlenül a baleset után a legtöbbször észrevehetetlen, ezért 7-nap múlva egyszerűen muszáj megismételni a felvételt. Emiatt a képzetlenebb fehér ruhások könnyedén zúzódásnak ítélik a tüneteket, amit a hülye motortesztelők el is hisznek és. A gyógyulás többnyire teljes , esetenként a végtag működése beszűkül, illetve enyhébb-súlyosabb fájdalom marad vissza.
A gyógyulás során ügyelni kell, hogy a hosszantartó inaktivitás miatt nő a trombózis, így a tromboembóliás szövődmények kockázata. A törés akkor jön létre, ha a mechanikai erő legyőzi a csontszövet ellenállását. A leggyakoribb sérülések, amelyek akut gyulladással járnak: a rándulás, a ficam, a törés , a szalagszakadás, az izomsérülés, vagy a túlzott megerőltetés miatt bekövetkező sérülések. Azonban ezek is válhatnak krónikussá, ha egy adott sérülést nem megfelelően kezelnek.
A műtét során a heges, gyulladt ínhüvely behasítását végezzük el. A műtét teljes gyógyulási ideje hét, és néha átmenetileg műanyagsín vagy gipsz-sín használatára is szükség lehet a műtét után 2-hétig. Sajnálom, ami történt de sajnos azt kell mondanom, hogy ez a szörnyű kényelmetenség és fájdalom, jelenleg normális. A bordatörést rögzíteni sajnos nem lehet, így ezzel a módszerrel fájdalmat csillapítani sem.
Az Algoflexet nyugodtan szedheti illetve kiegészítheti MÁS HATÓANYAG tartalmú fájdalomcsillapítóval amit a traumatológus talán fel is írt Önnek. Kis daganatoknál előfordulhat, hogy elegendő a teljes lebeny helyett egy-két tüdőszegmens kivétele, viszont arra is van példa, hogy több lebenyt is el kell távolítani – mondja Agócs László. A törés gyógyulási ideje : mint az irodalomból ismert, a terhelés fokozza a csonttörések átépülését (16).
Az általunk vizsgált két csoportban is igazolódott, hogy a korai teljes terhelést megengedõ brace viselésekor az átlagos átépülési idõ héttel rövidebb volt, mint a csak mûtéttel stabilizált csoport esetében.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.